24 lip Biopsja aspiracyjna endometrium – czym jest i co wykrywa
Biopsja endometrium – krok po kroku
Biopsja aspiracyjna endometrium jest małoinwazyjnym zabiegiem polegającym na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy (czyli jej najbardziej wewnętrznej warstwy) do badania histopatologicznego. Endometrium to błona śluzowa macicy wyściełająca od wewnątrz jej jamę.
Jak wygląda zabieg? Po założeniu wziernika do pochwy lekarz wprowadza cienką, jałową, kilkumilimetrową rurkę (pipellę) do jamy macicy przez kanał szyjki macicy i pobiera fragmenty błony śluzowej macicy, co skutkuje uzyskaniem materiału do badania i tzw. kontrolowanym uszkodzeniem endometrium.
W warunkach ambulatoryjnych biopsja endometrium stanowi doskonałą alternatywę dla bardziej inwazyjnego zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, które zazwyczaj musi być poprzedzone mechanicznym rozszerzeniem szyjki macicy (zabieg wykonywany w warunkach szpitalnych). Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa nie wymaga znieczulenia ogólnego, może natomiast powodować u pacjentki niewielki dyskomfort, który łatwo można złagodzić środkami przeciwbólowymi. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Po wykonaniu biopsji endometrium zaleca się unikania stosunków płciowych, używania tamponów i irygacji pochwy, korzystania z sauny przez około 2 tygodnie po badaniu.
Jakie są wskazania do wykonania biopsji aspiracyjnej endometrium?
- przerost błony śluzowej endometrium
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych charakteryzujące się zaburzoną regularnością, częstotliwością oraz nasileniem
- krwawienia w przebiegu endometriozy
- podejrzenie endometriozy
- niektóre przypadki diagnostyki problemów z zajściem w ciążę
- niepowodzenia w przypadku implantacji zarodków w trakcie in vitro
Biopsja endometrium – co wykrywa?
Biopsja endometrium jest przydatnym elementem w diagnostyce wielu schorzeń ginekologicznych. Celem biopsji aspiracyjnej endometrium jest wykrycie i/lub potwierdzenie zmian patologicznych lokalizujących się w obrębie macicy. Pozwala uzyskać wynik badania histopatologicznego mogący świadczyć o nieprawidłowym rozroście endometrium czy stanach zapalnych tej części macicy. Biopsja endometrium może zwiększać skuteczność implantacji zarodka w przypadku procedury zapłodnienia in vitro. Zabieg służy do wykrywania nie tylko zakażeń błony śluzowej macicy i przyczyn niepłodności, ale również potencjalnie śmiertelnych chorób – raka trzonu macicy lub uznawanego za stan przedrakowy rozrostu błony śluzowej endometrium.
Warto podkreślić, iż pipelle nie należy stosować w przypadku stwierdzenia u Pacjentki polipów endometrialnych i mięśniaków podśluzówkowych macicy, aktywnej infekcji w pochwie. Dodatkowo zabieg musi być poprzedzony konsultacją ginekologiczną z wykonaniem ginekologicznego badania USG sondą dopochwową.
Sorry, the comment form is closed at this time.