24 lip Endoskopia kapsułkowa – małe urządzenie z wielkimi możliwościami
Czym jest endoskopia kapsułkowa?
Endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego jest procedurą medyczną umożliwiającą wizualizację wnętrza jelita cienkiego w celu diagnozowania i leczenia nieprawidłowości. Endoskopia kapsułkowa stała się badaniem uzupełniającym dotychczas stosowane metody endoskopowe. Badanie polecane jest przede wszystkim tym pacjentom, u których istnieje podejrzenie zmian z obrębie jelita cienkiego, które jest niedostępne dla bardziej rozpowszechnionych metod diagnostycznych i stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne, komfortowe i dobrze tolerowane przez pacjentów.
Badania kliniczne wskazują, że metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością. Należy pamiętać o tym, że endoskopia kapsułkowa, poza swoimi niepodważalnymi zaletami, ma jednak pewne ograniczenia – nie zastępuje ani gastroskopii, ani kolonoskopii. Nadal nie ma możliwości pobrania bioptatów do badania histopatologicznego. Endoskopia kapsułkowa pozwala jednak na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.
Jakie są wskazania do endoskopii kapsułkowej?
- niedokrwistość o niejasnej przyczynie
- przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego
- przewlekle biegunki
- ból brzucha o niejasnej genezie
- podejrzenie uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego przez NLPZ lub radioterapię
- poszerzona diagnostyka choroby trzewnej
Przeciwwskazania do wykonania badania kapsułką endoskopową:
- zaburzenia przełykania i motoryki przewodu pokarmowego
- zwężenia w jelitach
- ciąża
Jak przebiega badanie endoskopii kapsułkowej?
Endoskopia kapsułkowa to badanie przewodu pokarmowego przeprowadzane za pomocą połkniętej przez pacjenta kapsułki zawierającej zminiaturyzowaną, bezprzewodową kamerę cyfrową, lampę LED i nadajnik radiowy. Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające tabletkę. Po połknięciu, kapsułka swobodnie przemieszcza się po przewodzie pokarmowym pacjenta tworząc tysiące zdjęć, które później są analizowane przez lekarza w celu postawienia diagnozy. W trakcie trwania badania można wykonywać codzienne czynności unikając nadmiernej aktywności fizycznej. Od momentu połknięcia kapsułki do chwili jej wydalenia w sposób naturalny, pacjent nie powinien przebywać w pobliżu źródeł silnego pola elektromagnetycznego (rezonans magnetyczny, stacje transformatorowe i krótkofalówki). Kapsułka endoskopowa przechodzi przez przewód pokarmowy w fizjologiczny sposób, transmitując przez cały ten czas obraz do rejestratora umocowanego do pasa wokół talii lub w postaci elektrod przyklejonych do skóry. Kapsułka endoskopowa jest wyrobem jednorazowego użycia i usuwana jest w sposób naturalny nie powodując żadnego bólu czy dyskomfortu. Po zakończeniu badania obraz z kapsułki przesyłany jest do analizatora, a dane uzyskane z badania interpretuje gastroenterolog.
W Przychodni Prima wykonujemy badania jednokamerową oraz dwukamerową kapsułką endoskopową. Dwukamerowa kapsułka endoskopowa MiroCam MC2000 to nowoczesna kapsułka endoskopowa do badania jelita cienkiego, posiadająca dwie kamery – po jednej na każdym końcu, nagrywające ze stałą liczbą klatek na sekundę – 6 FPS (3 FPS na każdą kamerę). MC 2000 to najmniejsza na rynku kapsułka wyposażona w ulepszony sensor obrazu, dająca lepsze odzwierciedlenie i o około 20% wyższą wartość diagnostyczną w stosunku do kapsułki jednokamerowej. Podczas 12-godzinnego czasu działania zapewnia dogłębną i całkowitą wizualizację, przechodząc przez przewód pokarmowy wykonuje zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Kapsułka posiada innowacyjną metodę przesyłu obrazów HBC (Human Body Communication) umożliwiającą zachowanie codziennej aktywności pacjentowi podczas badania.
Sorry, the comment form is closed at this time.