O badaniu
Źle leczona bądź niewłaściwie zdiagnozowana choroba refluksowa przełyku może z czasem prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Aby precyzyjnie rozpoznać zjawisko refluksu w indywidualnym przypadku, zalecane jest wykonanie badania 24- godzinnej ph-metrii z impedancją. Badanie pomaga w oszacowaniu zasięgu refluksu, określeniu jego składu (płynny, mieszany, gazowy) i charakteru (kwaśny, niekwaśny).
Jak wygląda badanie?
Badanie polega na wprowadzeniu (po uprzednim znieczuleniu miejscowym) sondy z ph-metrem przez nos do przełyku. Zmiany pH rejestrowane są przez przenośny rejestrator, niewiele większy od telefonu komórkowego, podłączony do elektrody w ph-metrze. Podczas 24-godzinnego badania pacjent może wykonywać normalne czynności, notując niektóre z nich (aktywność ruchową, posiłki, dolegliwości) w specjalnym dzienniku. Dzięki ph-metrii możemy śledzić zmiany pH w przełyku i zidentyfikować czynniki środowiskowe wywołujące refluks żołądkowo-przełykowy. Aparat ph-metryczny zapisuje zmiany pH co 4-6 sekund przed 24 godziny. Możemy również dobrać odpowiedni lek i precyzyjnie ocenić skuteczność zastosowanego leczenia. Ocena impedancji przełykowej jest szczególnie wskazana u chorych, u których pomimo zastosowania inhibitorów pompy protonowej objawy choroby refluksowej nie ustępują. Powodem niepowodzenia terapii inhibitorami pompy protonowej może być refluks niekwaśny. W 24-godzinnej pH-metrii mamy możliwość śledzenia zmian pH w przełyku podczas zwyczajnych, codziennych czynności, które w ciągu doby wykonuje Pacjent. Badanie umożliwia dobór odpowiedniego leku, jak również ocenę skuteczności zastosowanego leczenia. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ u 30% Pacjentów bez cech zapalenia przełyku w badaniu endoskopowym (gastroskopia) występuje refluks żołądkowo-przełykowy.
Wskazania do wykonania badania:
Mogą być to objawy choroby refluksowej przełyku, która nieleczona w miarę upływu lat może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak owrzodzenie i zwężenie przełyku, a także stanami przednowotworowymi takimi jak przełyk Barertta, który uważany jest za zmianę przedrakową przełyku.
Jak wygląda przygotowanie do badania?
Zalecane jest odstawienie (jeżeli to możliwe) niektórych leków na 2 dni przed badaniem, a w wybranych przypadkach nawet do 7 dni przed badaniem. Do leków tych należą, mi.in. Ranigast, Famotydyna, Altramet, Sucralfat, środki alkalizujące, Metoklopramid, Spasmophen, Vegantalgin, Scopolan, Propranolol i inne tzw. beta-blokery. Z uwagi na możliwość wystąpienia odruchu wymiotnego w trakcie zakładania elektrody wskazane jest, aby Pacjent był na czczo 6 godzin przed badaniem.
Możliwe powikłania – nie opisano żadnych poważnych powikłań tego badania. Może sporadycznie wystąpić krwawienie z nosa, które samoistnie ustępuje.
Umów się na pH-metrię z impendancją
Zadzwoń: 22 629 59 07, 600 385 617
lub wypełnij formularz: